Własnym głosem o naszej historii
Odnoszę wrażenie, że autorom projektów muzeum II wojny światowej oraz Domu Historii Europy pomyliły się pojęcia. Twierdzą, że chcą wznieść muzea, ale w istocie chcą stworzyć „kolekcje” – pisze historyk IPN
Zamieszanie wokół „taśm prawdy” prezydenta Czech Vaclava Klausa odzwierciedla poziom stosunków między państwami starej Europy a jej nowymi członkami, w tym Polską i Czechami. Ponieważ jestem historykiem, ograniczę się do spraw szczególnie mi bliskich.
Trwa oto dyskusja na temat mającego powstać w Gdańsku muzeum II wojny światowej. Od kilku tygodni śledzimy polemikę dotyczącą planowanych ekspozycji i form ich prezentacji.
O nas bez nas
Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza w kontekście informacji z Brukseli, gdzie ma powstać Dom Historii Europy. Instytucja jest tworzona pod auspicjami Parlamentu Europejskiego. Tutaj również grono specjalistów opracowało dokument programowy. W muzeum tym ani polski Okrągły Stół, ani Armia Krajowa nie zasługują na upamiętnienie – przynajmniej taki wniosek można sformułować po lekturze dokumentu (choć po fali krytyki z Warszawy władze europarlamentu nie wykluczają poprawek i uzupełnień). Koniec komunizmu nie został przyczynowo-skutkowo powiązany z rolą, jaką odegrała „Solidarność” w Polsce i w całym bloku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta