Wartości niematerialne można wprowadzić później do ewidencji
Firma nie musi od razu ujawniać i amortyzować całego swojego majątku. Może to zrobić dopiero po jakimś czasie
Na pewno jest tak ze środkami trwałymi. Ale czy można później ujawnić wartości niematerialne i prawne? W wyroku z 6 listopada 2008 r. (II FSK 1032/07) NSA uznał, że tak. Ale wcześniej sądy miały różne zdanie.
Przepis wymienia środki trwałe...
W działalności można wykorzystywać również prawa majątkowe oraz wartości, które nie mają fizycznej postaci. Zdefiniowane są one jako wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, know-how.
Jak wynika z art. 16d ust. 2 ustawy o CIT, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wprowadzamy do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania do używania. Ale dalej przepis mówi, że „późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego”. Nie wymienia więc w tym miejscu wartości niematerialnych i prawnych. Także w art. 16h ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT czytamy, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od ujawnionych środków trwałych nieobjętych dotychczas ewidencją, począwszy od miesiąca następującego po tym, w którym zostały do niej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta