Tańsza będzie restrukturyzacja i finansowanie firm, czyli zmiany w ustawie o PCC
Od nowego roku spółki nie będą już musiały płacić podatku od pożyczki udzielanej przez wspólnika, mniej kosztowne będą też ich przekształcenia
To najważniejsze zmiany w ustawie o PCC wprowadzone nowelizacją z 7 listopada 2008 r. (DzU nr 209, poz. 1319). Wejdą w życie 1 stycznia 2009 r.
Dostosowanie do przepisów unijnych
Powodem zmian w ustawie o PCC było przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej 12 lutego 2008 r. dyrektywy 2008 /7/WE, mającej na celu harmonizację oraz stopniowe eliminowanie podatku kapitałowego pobieranego w państwach członkowskich od transakcji z udziałem spółek kapitałowych. Zastąpiła ona kilkakrotnie zmienianą dyrektywę Rady 69/335/EWG z 1969 r.
W Polsce funkcję podatku kapitałowego pełni PCC w zakresie, w jakim dotyczy zawierania umowy spółki lub jej zmiany.
Niemal wszystkie zmiany do ustawy o PCC, podobnie jak dyrektywa 2008/7/WE, dotyczą opodatkowania spółek kapitałowych. Nie skorzystają więc na nich polskie spółki osobowe, tj. jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, jak również spółka cywilna, którą ustawa o PCC włącza do spółek osobowych.
Do grona spółek kapitałowych, obejmującego dotychczas spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną, dołącza nowa – spółka europejska. Mówi o niej rozporządzenie Rady 2157/2001 z 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej i ustawa z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta