Ważna data zaksięgowania pensji, a nie wysłania przelewu
Zasadniczo terminem wypłaty wynagrodzenia jest dzień, kiedy pensja znalazła się na rachunku bankowym pracownika, a nie dzień, w którym obciążono rachunek pracodawcy - mówi Marcin Wojewódka, z kancelarii Radcy Prawnego Marcina Wojewódki.
Rz: W wielu firmach pensje przekazywane są pracownikom na ich konta bankowe, a dzień wypłaty ustalony jest na 28. dzień miesiąca. Zdarzają się jednak pracodawcy, którzy tego właśnie dnia, po godzinie 15 realizują przelewy. W związku z tym, że banki mają odmienne godziny sesji przychodzących i wychodzących, wynagrodzenia są księgowane na kontach pracowników dopiero na drugi dzień po ustalonym dniu wypłaty albo nawet później. Tak jest wówczas, gdy dniem wypłaty jest piątek. Wtedy pracownicy otrzymują pensje trzy dni po terminie. Czy taką praktykę można uznać za opóźnienia w wypłacie pensji?
Marcin Wojewódka, z kancelarii Radcy Prawnego Marcina Wojewódki: Zgodnie z art. 85 § 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta