Eurodeputowani debatują o czasie pracy
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpoczyna się dziś debata nad zmianami w czasie pracy. Głosowanie, od którego zależy, czy będziemy pracować dłużej, odbędzie się już w środę
Prace nad zmianami w unijnej dyrektywie w sprawie czasu pracy rozpoczęły się przeszło cztery lata temu. Dopiero na początku czerwca udało się je jednak pchnąć do przodu, gdy Rada Unii Europejskiej, zrzeszająca przedstawicieli rządów wszystkich państw członkowskich, przyjęła jednolite stanowisko w sprawie nowych regulacji.
Chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie przepisów regulujących stosowanie tzw. klauzuli opt-out, czyli wyrażania przez pracownika zgody na dłuższą pracę – ponad dozwolone obecnie 48 godzin tygodniowo.
Dotychczasowe przepisy nie ograniczały przedłużania czasu pracy, powstawało więc wiele wątpliwości, jak je interpretować. Po zmianach proponowanych przez Radę pracownik mógłby wyrazić zgodę na wydłużenie czasu pracy maksymalnie do 65 godzin tygodniowo. Projekt przewiduje jednocześnie gwarancje, że osoba, która odmówi takiej zgody, nie będzie mogła być z tego powodu zwolniona z pracy ani szykanowana w jakikolwiek inny sposób.
Klauzula opt-out funkcjonuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta