Wejście do strefy euro w 2012 roku wciąż jest realne
Rozmowa z wiceministrem finansów Ludwikiem Koteckim odpowiedzialnym za przyjęcie euro
Rz: Ma pan wprowadzać Polskę do strefy euro. Czy już pan wie, jak tego dokonać?
Ludwik Kotecki: Tak. Dlatego podjąłem się tego zadania. Po pierwsze trzeba przygotować narodowy plan wprowadzenia euro, to pierwszy krok na drodze do realizacji mapy drogowej przyjętej przez rząd. Będzie on, oprócz analizy społeczno-ekonomicznych i politycznych aspektów przystąpienia Polski do strefy euro, zawierał dwa elementy – harmonogram czasowy i techniczną rozpiskę, która będzie musiała dokładnie pokazać, co trzeba zrobić, aby 1 stycznia 2012 zamienić walutę na euro. To plan wyjściowy.
Przede wszystkim trzeba sprostać kryteriom z Maastricht, a dziś nie spełniamy kryterium inflacyjnego.
Jeśli chodzi o kryterium inflacyjne, to jesteśmy przekonani, że inflacja w Polsce będzie spadać. Jednocześnie będzie się też obniżało samo kryterium. Można więc powiedzieć, że przez najbliższe miesiące będziemy je gonić. Tak naprawdę jednak, ze względów technicznych, nie powinno ono raczej spaść poniżej 2 pkt. Spodziewam się, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta