Przenosisz firmę, szykuj się do zwolnień
Trudna sytuacja na rynku zmusza niekiedy pracodawców do wybrania tańszej siedziby. Szef, który chce zmienić pracownikowi miejsce pracy, zwykle będzie musiał mu dać wypowiedzenie zmieniające. Rzadko uda się tego uniknąć
Pracodawca ograniczający wydatki niekiedy musi zrezygnować z dotychczasowej lokalizacji. Wynajęcie biura w mniej prestiżowym budynku lub przeniesienie zakładu produkcyjnego do małej miejscowości może pomóc przetrwać ciężkie czasy. To, czy pracodawca będzie musiał w takich wypadkach wręczyć załodze wypowiedzenie zmieniające, w dużej mierze zależy od tego, jak miejsce pracy jest określone w umowach. Im szerzej, tym mniejsze ryzyko, że trzeba będzie zmieniać kontrakt. Określenie miejsca pracy uzależnione jest zaś od rodzaju stanowiska, na którym jest zatrudniony pracownik. Wąsko opisane jest zwykle w wypadku pracownika biurowego (podaje się miejscowość), a szerzej m.in. u przedstawicieli handlowych (np. województwo). Ma to swoje konsekwencje np. dla stwierdzenia, czy pracownik jest w podróży służbowej czy nie.
Miejsce określa angaż
Miejsce wykonywania pracy jest jednym z istotnych elementów umowy o pracę, które wymienia art. 29 § 1 pkt 2 kodeksu pracy (k.p.). Jeśli jednak się zdarzy, że strony o nim zapomną, nie powoduje to nieważności kontraktu. Musi być ono uzgodnione i żadna ze stron umowy o pracę nie może go zmienić jednostronną decyzją.
Kodeks pracy nie definiuje pojęcia miejsca pracy, natomiast odpowiedzią na pytanie, co należy rozmieć przez to pojęcie, zajął się Sąd Najwyższy w wyroku z 1 kwietnia 1985 r. (I PR 19/85).
Jest to stały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta