Nowe zasady księgowania kosztów finansowania środków trwałych
Od 1 stycznia br. wszystkie spółki, które sporządzają sprawozdania finansowe według MSSF, muszą ująć w wartości początkowej środka trwałego koszty finansowania zewnętrznego poniesione w czasie jego budowy
Do końca ubiegłego roku miały wybór co do sposobu księgowania takich kosztów. Mogły je ująć od razu w wyniku finansowym albo powiększyć wartość aktywów. Od 1 stycznia br. zniknęła pierwsza opcja. Tak wynika z nowelizacji Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 23 „Koszty finansowania zewnętrznego”.
Nie ma już wyboru
To istotna dla przedsiębiorstw informacja, gdyż w większości z nich środki trwałe stanowią istotną pozycję aktywów. Często aktywa te są budowane w długotrwałym procesie inwestycyjnym i na ich wycenę składa się wiele kosztów, m.in. cena nabycia poszczególnych elementów oraz usługi związane z montażem i doprowadzeniem środków trwałych do stanu gotowości do użycia.
Od 1 stycznia 2009 r. wszystkie spółki sporządzające swoje sprawozdania finansowe według międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (MSSF) będą zobowiązane dodatkowo ująć w wartości początkowej środka trwałego koszty finansowania zewnętrznego za okres, w którym środek ten jest budowany.
W szczególności będzie to dotyczyło skonsolidowanych sprawozdań finansowych spółek notowanych na GPW.
Zmieniony standard stosuje się do aktywów, których budowa zacznie się w okresach rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2009 r. i później. Dopuszczalne jest również zastosowanie znowelizowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta