Im większe auto, tym więcej obowiązków
Samochód w firmie jest często niezbędny, ale przysparza kłopotów. Nawet używając go na potrzeby własne, trzeba pilnować przepisów, starać się o zaświadczenia lub licencje, a także stosować przepisy dotyczące zatrudniania kierowców
Najmniej kłopotów jest wtedy, gdy przedsiębiorca wykorzystuje auto wyłącznie na własny użytek, a pojazd ma dopuszczalną masę całkowitą (dmc) poniżej 3,5 tony lub może przewozić nie więcej niż dziewięć osób łącznie z kierowcą.
Mały samochód
Tylko wówczas, gdy w firmie jest samochód osobowy lub mały bus do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą, i to wyłącznie na potrzeby własne, nie stosuje się przepisów ustawy o transporcie drogowym. Podobnie jest z autami dostawczymi (do 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej). Nie znaczy to jednak, że przedsiębiorca ma pełną swobodę – wobec zatrudnianych etatowo szoferów musi stosować przepisy o czasie pracy kierowców. Przedsiębiorca powinien pamiętać, aby nie przewozić osób ani towarów odpłatnie. Do prowadzenia małych aut nie musi zatrudniać kierowców etatowo, wystarczy forma zlecenia.
Powyżej 3,5 tony
Nie zawsze jednak w firmie wystarczy niewielki samochód. Jeżeli przedsiębiorca kupi większy, to musi stosować przepisy ustawy o transporcie drogowym (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.). Dotyczą one aut ciężarowych przekraczających 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej lub pojazdów mogących przewieźć więcej niż dziewięć osób łącznie z kierowcą (jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta