Zaliczkę na podatek dochodowy warto wpłacać w stałej wysokości
Firmy, które w 2006 lub 2007 r. osiągnęły dochód, mogą uiszczać zaliczki w uproszczonej formie. Gdy zdecydują się na takie rozwiązanie, co miesiąc odprowadzają do urzędu skarbowego tę samą, znaną z góry kwotę. Jest ona obliczana na podstawie przeciętnego dochodu z przeszłości
Możliwość wpłacania zaliczek na podstawie dochodów z lat ubiegłych wynika z art. 44 ust. 6b – 6i ustawy o PIT. Mogą z niej skorzystać tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Prawa tego pozbawieni są natomiast podatnicy uzyskujący dochody z najmu, mimo że zaliczki wpłacają na tych samych zasadach co przedsiębiorcy.
Tylko dla dochodowych
Zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy o PIT wysokość uproszczonych zaliczek oblicza się od dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L z lat ubiegłych. Chodzi o zeznanie złożone:
- w roku poprzednim albo
- w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej.
Wysokość zaliczki wynosi 1/12 kwoty podatku obliczonego przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w 2009 r. do dochodu wykazanego w tej deklaracji. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na podatek liniowy, nie stosują skali podatkowej, tylko wyliczają wysokość zaliczki z zastosowaniem 19-proc. stawki.
Jeżeli w zeznaniu zarówno za 2006, jak i 2007 r. dochód z działalności gospodarczej nie przekroczył kwoty powodującej obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta