O czym powinien wiedzieć przedsiębiorca, gdy zatrudnia prawnika
Gdy rodzaj prowadzonej działalności wiąże się z wieloma sprawami, do których potrzebna jest regularna pomoc prawna, warto przyjąć prawnika na stałe. Można skorzystać też z outsourcingu takich usług
To, że bez wiedzy dotyczącej obowiązujących przepisów biznesu nie da się prowadzić, wie każdy przedsiębiorca. Część musi znać sam, zwłaszcza gdy jest pracodawcą i ciąży na nim wiele obowiązków z tym związanych. Przykładowo zgodnie z art. 207 § 3 kodeksu pracy musi on znać przepisy o ochronie pracy, w tym przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ponadto niejednokrotnie bez fachowej pomocy po prostu sobie nie poradzi. Negocjowanie kontraktów, nabywanie nieruchomości pod prowadzoną działalność, przejęcia, połączenia czy likwidacje przedsiębiorstwa oraz zwolnienia personelu wymagają fachowego wsparcia. Często przedsiębiorca potrzebuje także pełnomocnika, który będzie reprezentował go w sporach sądowych. A wtedy musi mieć na uwadze, że taką rolę odgrywać będzie adwokat czy radca prawny. Dlatego zależnie od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych szef często musi rozważyć opcję przyjęcia do firmy osoby z wykształceniem prawniczym. Podstawowe znaczenie ma nie tyle wielkość firmy, ile rodzaj prowadzonej działalności oraz ryzyko, jakie się z nią wiąże, np. nawet mała firma windykacyjna ze względu na rodzaj świadczonych usług co do zasady potrzebuje prawnika do codziennej obsługi klientów.
A usługi prawnicze z reguły nie należą do tanich. Z tego powodu przeciętnemu przedsiębiorcy nieraz zdarza się przewidywać rezerwę na niepowodzenia poszczególnych przedsięwzięć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta