Czy PiS może być nową polską lewicą
Bez zmian PiS czeka równia pochyła. Ale ta partia nie zaproponuje modernizacyjnego programu – uważa socjolog Andrzej Rychard, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Zmiana wizerunku Prawa i Sprawiedliwości, mająca polegać na zwiększeniu nacisku na kwestie gospodarcze, nie jest złym pomysłem. Jednak aby przyniósł on partii korzyści, muszą zostać spełnione pewne warunki. Nie można całkowicie odrzucić poprzedniej tożsamości wizerunkowej. Radykalne przekształcenie programu z ideologicznego w gospodarczy spowoduje utratę wiarygodności.
Takie sytuacje miały już miejsce w przeszłości i kończyły się źle. Przykładem może być Kongres Liberalno-Demokratyczny, który w pewnym momencie próbował się zaprezentować jako partia walcząca z bezrobociem i odciąć się od swoich probiznesowych korzeni. Strategia okazała się nieskuteczna. Z wypowiedzi polityków PiS wynika, że elementy polityki historycznej, walki z układem i korupcją zostaną co prawda ograniczone, ale jednak podtrzymane. Takie zagrożenie zostało więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta