Jeśli negocjujesz z fiskusem, możesz zapłacić mniejszą karę
Osoba, która popełniła wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, może złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Dzięki temu ma szansę na niższą sankcję
Istotą dobrowolnego poddania się odpowiedzialności jest uznanie przez sprawcę okoliczności popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego za udowodnione, i w związku z tym wyrażenie przez niego gotowości na poniesienie kary w wymiarze uzgodnionym z finansowym organem ścigania (urzędem lub inspektorem kontroli skarbowej). Instytucja ta jest uregulowana w art. 17 – 18 i art. 142 – 149 kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.).
Złóż wniosek ...
Sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego może złożyć do finansowego organu ścigania wniosek o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności po wszczęciu wobec niego postępowania karnoskarbowego, ale najpóźniej przed wniesieniem przeciwko niemu aktu oskarżenia do sądu. Finansowy organ ścigania, który prowadzi postępowanie przygotowawcze, jest obowiązany jeszcze przed przystąpieniem do pierwszego przesłuchania pouczyć go o możliwości złożenia takiego wniosku. Sprawca może złożyć wniosek na piśmie lub do protokołu. Dopiero wtedy finansowy organ ścigania może złożyć do sądu swój wniosek o wydanie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności przez sprawcę. Zanim jednak do tego dojdzie, sprawca powinien spełnić kilka warunków formalnych. Dowody ich spełnienia powinny być dołączone w formie załączników do wniosku składanego do sądu.
...i dołącz dowody zapłaty
Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta