Przedsiębiorstwo najlepiej darować rodzinie i to jeszcze przed jego zamknięciem
Najpierw darowizna, potem likwidacja działalności – taka kolejność pozwoli nam uniknąć PIT. Fiskusowi nie zapłaci też obdarowany, jeśli będzie to członek najbliższej rodziny
Transfer majątku będzie więc neutralny podatkowo.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ta druga przewiduje wiele zwolnień. Powoduje to, że mamy możliwość bezpodatkowego przekazania firmy. Będzie tak w przypadku darowizny dla najbliższej rodziny przedsiębiorstwa prowadzonego w ramach indywidualnej działalności gospodarczej (na podstawie wpisu do ewidencji).
PrzykładPrzedsiębiorca prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą – zakład produkcyjny. Ze względów zdrowotnych zamierza przenieść firmę na syna nieprowadzącego działalności gospodarczej. Nastąpi to w drodze darowizny. Transfer majątku nie wywołuje konsekwencji zarówno w zakresie podatku od spadków i darowizn po stronie syna (po spełnieniu warunków z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn), jak również w zakresie PIT po stronie przedsiębiorcy i jego syna (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).
Zerowy remanent
Aby całkowicie uniknąć negatywnych skutków podatkowych po stronie darczyńcy, przekazanie firmy powinno nastąpić przed zawiadomieniem organu podatkowego o likwidacji przedsiębiorstwa. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o PIT przedsiębiorca, który kończy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta