Kiedy organizuje się przedterminowe wybory burmistrza
Kadencja organu wykonawczego gminy trwa cztery lata. Sytuacje, w których może nastąpić jej skrócenie, określają przepisy ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza, prezydenta miasta
Przyczyny wygaśnięcia mandatu określa art. 26 omawianej ustawy – są to: odmowa złożenia ślubowania, pisemne zrzeczenie się mandatu, utrata prawa wybieralności lub brak tego prawa w dniu wyborów, naruszenie ustawowych zakazów łączenia funkcji wójta z określonymi rodzajami działalności, orzeczenie trwalej niezdolności do pracy, śmierć, odwołanie w drodze referendum oraz odwołanie przez prezesa Rady Ministrów. Ponadto – od przyszłej kadencji – wygaśnięciem mandatu będzie skutkować niezłożenie we właściwych terminach oświadczenia majątkowego.
Interwencja premiera i referendum
O ile takie przyczyny jak odmowa złożenia ślubowania, zrzeczenie się mandatu czy śmierć nie wymagają szerszego komentarza, o tyle warto się na chwilę zatrzymać nad pozostałymi.
Odwołanie wójta przez prezesa Rady Ministrów może nastąpić na zasadach określonych w przepisach ustawy o samorządzie gminnym, z przyczyn określonych w jej art. 96 ust. 2. Mianowicie premier może odwołać wójta – na wniosek wojewody – gdy dopuszcza się on powtarzającego się naruszenia konstytucji lub ustaw. Przed złożeniem takiego wniosku wojewoda powinien wezwać wójta do zaprzestania łamania prawa. Zaznaczyć trzeba, że odwołania w tym trybie nie można zastosować, jeżeli naruszenie konstytucji lub ustawy jest jednorazowe, a powinno być co najmniej kilkakrotne (por. wyrok NSA z 10 listopada 2006 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta