Gdy roztajesz się grupowo, zatroszcz się o byłych pracowników
Pracodawca, który w ciągu trzech miesięcy zamierza zwolnić co najmniej 50 osób, musi udzielić im pomocy w poszukiwaniu nowej pracy
W firmie, w której konieczne jest przeprowadzenie dużej redukcji personelu, szef jest zobowiązany zaoferować specjalny program pomocy pracownikom zwalnianym z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Musi więc zastosować tzw. zwolnienie monitorowane nazywane też outplacementem. Ma taki obowiązek, o ile zwolnienia mają dotknąć w ciągu trzech kolejnych miesięcy co najmniej 50 zatrudnionych.
Najpierw do urzędu
W pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien się skontaktować z powiatowym urzędem pracy działającym na obszarze jego firmy, aby uzgodnić zakres i formę pomocy dla zwalnianych osób. Ma ona dotyczyć w szczególności pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń i pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.
Takim programem zostaną objęte osoby:
- przewidziane do zwolnienia,
- w trakcie wypowiedzenia,
- z którymi rozwiązano już stosunek pracy lub stosunek służbowy, ale od tego czasu nie minęło więcej niż sześć miesięcy.
Uwaga! To szef zdecyduje, które rozwiązanie będzie najlepsze dla niego i zwalnianych.
PrzykładFirma znalazła się w sytuacji, w której musi przeprowadzić zwolnienia grupowe. Ma też obowiązek objęcia tych osób programem pomocowym. Pracodawca zdecydował, że pomoc będzie udzielana pracownikom jeszcze przed wypowiedzeniem, a więc tym dopiero przewidzianym do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta