Dłuższe umowy najmu wpisuje się do księgi wieczystej
Jakie są ograniczenia w kupowaniu mieszkań i ziemi? Czy prawo wieczystego użytkowania funkcjonuje w Rumunii? Jakie są opłaty towarzyszące transakcjom na tamtejszym rynku nieruchomości?
Rz: Jakie są ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców?
Joanna Czajkowska, Roxana Haack: Prawo rumuńskie zezwala cudzoziemcom na swobodne nabywanie wyłącznie tzw. nieruchomości budynkowych. W przypadku nieruchomości gruntowych należy mieć na uwadze pewne ograniczenia, o których mowa w rumuńskiej ustawie nr 312/2005 regulującej nabywanie prawa własności nieruchomości przez cudzoziemców.
Zgodnie z powyższą ustawą jedynie obywatele państw UE oraz bezpaństwowcy niemieszkający w Rumunii, ale w jednym z państw członkowskich UE, co do zasady mogą nabywać prawo własności nieruchomości gruntowych na takich samych warunkach jak obywatele Rumunii. Zasada ta dotyczy również osób prawnych, które nie mają siedziby w Rumunii, ale podlegają jurysdykcji jednego z państw członkowskich UE. Wyjątki od tej reguły zostały przewidziane w art. 4 i 5 powyższej ustawy i stanowią, że nabycie nieruchomości jako drugiego miejsca zamieszkania lub drugiej siedziby jest możliwe po pięciu latach od daty przystąpienia Rumunii do UE, natomiast nabycie prawa własności terenów rolnych i leśnych jest dopuszczalne dopiero po siedmiu latach od daty przystąpienia Rumunii do UE.
W jakich przypadkach wpisy do księgi wieczystej są konieczne?
Przeniesienie własności nieruchomości staje się skuteczne wobec osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta