Orzeł Biały, „Solidarność” i Jan Paweł II na monety euro
Rewers polskiego euro powinien być prosty i jednoznacznie kojarzyć się z POLSKĄ. Wszystkie te warunki spełnia wizerunek Orła Białego, który dziś widnieje na naszej narodowej walucie – uznali członkowie kapituły
Orzeł Biały pozostawił w pokonanym polu znak „Solidarności” oraz wizerunek papieża Jana Pawła II. Spośród ponad 360 propozycji zgłoszonych przez czytelników właśnie te trzy zdobyły największe uznanie kapituły konkursu. Redakcja „Rzeczpospolitej” zgłosi je oficjalnie Narodowemu Bankowi Polskiemu.
W ubiegły piątek w siedzibie redakcji spotkały się wybitne osobistości świata Kościoła, nauki, ekonomii, środowisk twórczych, aby wybrać spośród zgłoszeń naszych czytelników projekty wizerunków zasługujących na to, aby umieścić je na rewersie polskiego euro. Oceny podjęli się arcybiskup warszawski Kazimierz Nycz, prof. Jerzy Buzek, prof. Jerzy Bralczyk, Janina Ochojska, prof. Paweł Śpiewak, były minister finansów Mirosław Gronicki, były minister skarbu Jacek Socha, architekt Czesław Bielecki, prezes Mennicy Polskiej Tadeusz Steckiewicz oraz redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Paweł Lisicki.
Tak zgodnych wypowiedzi i jednomyślności w wyborze zwycięskich projektów dawno podczas dyskusji nie obserwowaliśmy. Bezsprzecznie najwięcej typów zdobyły zgłoszenia dotyczące wizerunku Orła Białego w różnej postaci.
Prostota najważniejsza
Arcybiskup Kazimierz Nycz wyjaśnił, że przy przyznawaniu punktów kierował się trzema kategoriami: prostotą znaku i przekazu, jednoznacznym wskazaniem na przynależność waluty do kraju, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta