Jeśli badanie alkomatem, to tylko atestowanym
Szef nie może dopuścić do pracy osoby, która jest nietrzeźwa. Warto sprawdzić, czy podwładny faktycznie pił alkohol
Zgodnie z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi każdy pracodawca lub osoba pełniąca w zakładzie pracy funkcje kierownicze ma obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachowanie tegoż wzbudza uzasadnione podejrzenie, że jest on pod wpływem alkoholu.
Jeżeli zatem z okoliczności wynika, że podwładny znajduje się w stanie nietrzeźwości (odór alkoholu, zaburzenia równowagi, problemy z wymową), pracodawca powinien niezwłocznie polecić mu zaprzestanie pracy. Jednocześnie powinien go poinformować o przyczynach swojej decyzji.
Niedozwolony przymus
Niestety, w praktyce spełnienie powyższego obowiązku stwarza wiele problemów. A to dlatego, że podwładni z reguły zaprzeczają, że spożywali alkohol przed stawieniem się do pracy lub w czasie pracy. W takich sytuacjach, celem uniknięcia wszelkich wątpliwości co do stanu trzeźwości pracownika, przełożeni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta