Czy pracodawca musi umożliwić egzekucję
W toku swojej działalności przedsiębiorcy niejednokrotnie otrzymują wezwania do potrącania części wynagrodzenia wskazanego pracownika i przekazywania potrąconej kwoty na rachunek bankowy komornika albo wierzyciela, jeżeli potrącane kwoty mają być kierowane bezpośrednio na jego konto
Czy w takiej sytuacji pracodawca może jednak ulec namowom podwładnego sprzeciwiającego się dokonywanym potrąceniom i zignorować wezwanie komornicze? Zgodnie z przepisami prawa pracodawca nie ma wyboru i musi wykonać wezwanie komornika zobowiązujące go do dokonywania potrąceń. Co więcej, w razie uchylania się od spełnienia tego obowiązku narazi się na negatywne konsekwencje.
Po pierwsze – odszkodowanie
Jeżeli pracodawca wbrew wezwaniu komornika wypłaci pracownikowi wynagrodzenie w pełnej wysokości, może zostać zobowiązany do naprawienia szkody poniesionej w związku z tym przez wierzyciela pracownika. Podstawą roszczenia odszkodowawczego wierzyciela są przepisy o egzekucji, w świetle których pracodawca, który dokonał wypłaty zajętej części wynagrodzenia dłużnikowi, odpowiada za wyrządzoną wierzycielowi poprzez takie działanie szkodę.
Po drugie –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta