Ciągle trwa spór o to, kiedy opłata wstępna jest kosztem
Fiskus nadal twierdzi, że czynsz inicjalny trzeba odliczać aż do końca umowy leasingu. Nie można go zaliczyć jednorazowo do kosztów
Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 5531. Resort nie przejął się więc dwoma wyrokami WSA w Warszawie (o których pisaliśmy w DF z 28 sierpnia 2008 r.) i twardo obstaje przy swoim.
Zależy od księgowości
Przypomnijmy, że organy podatkowe traktują opłatę wstępną przy leasingu operacyjnym jako koszt pośredni w rozumieniu art. 22 ust. 5c ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 4d ustawy o CIT i twierdzą, że musi być zaliczana do kosztów proporcjonalnie, w okresie trwania umowy. Tak powinny robić firmy, które rozliczają się za pomocą ksiąg rachunkowych, a także przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów na takich zasadach, jak księgi rachunkowe (np. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 marca 2008 r., ITPB1/415-11/08/ WM).
Inaczej jest tylko u przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Oni zaliczają opłatę do kosztów w momencie poniesienia, którym jest dzień wystawienia faktury (np. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 kwietnia 2008 r., ILPB1/415-69/08-4/AG).
Sąd pozwala jednorazowo
Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta