Ekskomunika została zdjęta
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami papież Benedykt XVI – mimo protestów m.in. społeczności żydowskiej – w sobotę oficjalnie uwolnił czterech biskupów lefebrystów od ekskomuniki nałożonej 21 lat temu
Biskupi doświadczyli tej kary na mocy prawa kanonicznego, przyjmując bez zgody Watykanu święcenia z rąk również ekskomunikowanego arcybiskupa Marcela Lefebvre’a, założyciela (1970 r.) Bractwa Kapłańskiego Piusa X nieuznającego wielu reform Soboru Watykańskiego II. Chodziło głównie o odprawianie mszy w językach narodowych oraz dialog ekumeniczny i międzyreligijny.
Lefebryści nie uznali ekskomuniki. Twierdzili, że działali w stanie wyższej konieczności, w obliczu kryzysu w Kościele. Dziś w 30 krajach, w tym w Polsce, działa ponad 500 kapłanów bractwa pośród około 600 tys. wiernych.
W watykańskim komunikacie prasowym czytamy, że “15 grudnia ubiegłego roku kierujący obecnie wspólnotą biskup Bernard Fellay skierował list do papieża, w którym schizmatycy zapewniają go o wierności i chęci pozostania katolikami, prosząc o zdjęcie ekskomuniki. Przychylając się do tej prośby, Benedykt XVI podpisał dekret, wyrażając nadzieję na jak najszybsze całkowite pojednanie i pełną komunię z lefebrystami”. Biskup Fellay w odpowiedzi skierował list do swych wiernych, chwaląc “jednostronny, życzliwy i odważny gest Benedykta XVI”. Wyraził zarazem nadzieję na zdjęcie ekskomuniki z arcybiskuba Lefebvre’a, zmarłego w 1991 r.
Gdy włoskie media zaczęły informować o rychłym zdjęciu ekskomuniki, środowiska żydowskie zaczęły głośno protestować. Zdjęcie kary miało bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta