Po godzinach w poniedziałek
Liber wchodzi z telewizją do teatru
Marcin Liber, reżyser znany z ciekawych wizji i pomysłów na łączenie sztuki teatralnej z nowymi mediami, wystawi dziś w ramach czwartej edycji festiwalu Temps d’Images swoją „Rekonstrukcję zdarzeń”.
To przedstawienie osnute na kanwie kryminalnej zagadki sprzed wieków. Oto Ludgarda, żona księcia Przemysła II, zostaje zamordowana. To zdarzenie napędza akcję spektaklu, którego estetyka u Libera przypomina raczej sensacyjne programy telewizyjne z udziałem publiczności niż tradycyjny spektakl.
Bohaterowie mają rys celebrycki (Ludgarda zwana jest tutaj z amerykańska Lady Lu), ich problemy zaś zostają uwspółcześnione tak, by ci, którym trudno odnaleźć się w realiach trzynastowiecznej Polski, mogli dostrzec lepiej ważkość tematu. Aktorom teatru Ustausta na scenie towarzyszą wizualizacje przygotowane przez Yarosha. Tytułowa rekonstrukcja zdarzeń zaś ma miejsce przy współudziale widzów.
—dw
Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2, tel. 022 628 12 71, godz. 19, wstęp wolny.
Teatralne poniedziałki, czyli z archiwów telewizji na kinowy ekran
„Kartoteka”, debiutancka sztuka Tadeusza Różewicza, już niedługo po premierze doczekała się kilku realizacji – w tym dwóch telewizyjnych. W 1967 r. na potrzeby Teatru Telewizji wyreżyserował ją Konrad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta