Czy zdolni zapłacą za studia
Limit na bezpłatną naukę. Studenci nie zgadzają się na wprowadzenie ograniczeń w bezpłatnym studiowaniu. – Stracą zdolni i pracowici – twierdzi rzecznik praw studenta
– Mamy do czynienia z próbą wprowadzenia czesnego na studiach stacjonarnych w uczelniach publicznych. Co gorsza, pierwszymi płacącymi będą z reguły studenci zdolni i pracowici, którzy rozpoczną 13 semestr nauki – mówi „Rz” Robert Pawłowski, rzecznik praw studenta przy Parlamencie Studentów.
Tak odnosi się do pomysłu Ministerstwa Nauki, by wprowadzić limity na bezpłatne studiowanie. Każdy student – jak pisała „Rz” – miałby prawo do darmowej nauki w ramach 360 tzw. punktów kredytowych ECTS na studiach pięcioletnich i 420 – na sześcioletnich. Jeśli wykorzysta limit, to za każdy dalszy miesiąc nauki będzie musiał płacić.
„Propozycja ta jest de facto ograniczeniem możliwości studiowania bezpłatnego do jednego kierunku. Jest to pomysł, który budzi wątpliwości konstytucyjne” – tak ocenił wczoraj pomysł Parlament Studentów. Jego oficjalne stanowisko zostanie przekazane resortowi nauki.
Studiowanie kilku kierunków staje się coraz popularniejsze. – Jeden nie wystarczy, by znaleźć pracę – mówi Edyta, studentka Uniwersytetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta