Miliony euro na Auschwitz
Jutro 64. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu. Tymczasem pozostałości po Auschwitz-Birkenau niszczeją. Aby przetrwały dla przyszłych pokoleń, potrzeba 100 mln euro. Polsce trudno będzie sobie z tym poradzić. Konieczna jest międzynarodowa pomoc
Najgorsza sytuacja jest na terenie Birkenau. Zagrożonych jest tam 45 murowanych budynków, które stoją na podmokłym gruncie i pękają. Trzeba wzmocnić ich fundamenty, zrobić odwodnienia. Inaczej nie przetrwają.– Należy pamiętać, że obiekty obozowe budowali więźniowie jako tymczasowe, byle jak. Tylko Auschwitz I miał porządne budynki jeszcze austriackich koszar – przypomina prof. Władysław Bartoszewski, przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i były więzień obozu. Swoje zrobił czas, a także ponad milion osób odwiedzających co roku muzeum powstałe w 1947 r. na terenie obozu.
– Jeżeli teraz nie rozpoczniemy gruntownej konserwacji, za kilka lat będziemy oskarżani o zniszczenie tego światowego symbolu Holokaustu – ostrzega prof. Władysław Bartoszewski.
Problemem są jednak pieniądze. Państwo polskie od ponad 60 lat utrzymuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta