Kupisz mieszkanie, ale nie ziemię rolną
Polacy, tak jak inni obywatele Unii Europejskiej, nie mają formalnych problemów z kupowaniem mieszkań czy domów na Węgrzech. Dziś raczej kłopoty finansowe powstrzymują przed inwestowaniem w nieruchomości naszych bratanków
Rz: Czy cudzoziemiec może kupić na Węgrzech ziemię?
Iwona Gierula, Polauf Tamas: Tak, zarówno osoby fizyczne, jak i prawne mogą nabyć na Węgrzech grunt, ale pod warunkiem że jest to nieruchomość nieprzeznaczona do produkcji rolnej. Wcześniej muszą jednak uzyskać zezwolenie kierownika urzędu administracyjnego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.
Kierownik takiego urzędu, kierując się raportem sporządzonym przez burmistrza, sprawdza, czy nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie narusza interesów samorządu. Zezwolenia nie udziela, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona do produkcji rolnej lub gdy jej nabycie naruszałoby interes powszechny bądź interes właściwego samorządu.
Kierownik urzędu wydaje decyzję w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, a w szczególnym przypadku termin ten może zostać przedłużony o kolejne 30 dni.
Na jakie ułatwienia mogą liczyć obywatele UE kupujący nieruchomości?
Obywatele UE unikną opisanego postępowania, jeśli zamierzają nabyć nieruchomość sklasyfikowaną jako tzw. pierwotna powierzchnia mieszkalna, czyli gdy chcą kupić mieszkanie, budynki lub części budynków, służące do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta