Jak amortyzować firmowy majątek i kiedy wykażemy przychód z jego sprzedaży
Ekspert odpowiada na pytania związane z rozliczeniem firmowych pojazdów i nieruchomości
Piotr Baraniak, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Polfinans
Nie ma podatku przy zbyciu lokalu
W listopadzie 1994 r. małżonkowie kupili od komornika własnościowe prawo do lokalu użytkowego, które na podstawie decyzji administracyjnej w grudniu 2007 r. przekształcone zostało w odrębną własność. W grudniu 1994 r. małżonkowie wraz z córką założyli spółkę cywilną, która miała prowadzić działalność handlową w tym lokalu. W tym też miesiącu lokal został oddany spółce do bezpłatnego używania, bez wpisywania go do ewidencji środków trwałych (tym samym zrezygnowano z jego amortyzacji). W czerwcu 2008 r. zlikwidowano spółkę cywilną, a lokal sprzedano innej, jednoosobowej firmie w sierpniu 2008 r. Właścicielami lokalu byli małżonkowie, co też zostało ujęte w akcie notarialnym. Czy przy sprzedaży lokalu powstaje przychód podatkowy?
Nie
Moim zdaniem sprzedaż lokalu w opisanej sytuacji nie powoduje powstania przychodu podatkowego.
Zacznijmy od tego, że z pytania nie wynika jednoznacznie, czy w listopadzie 1994 r. nabyto spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, czy po prostu lokal użytkowy. Wydawałoby się, że chodzi raczej o to pierwsze, z tym że przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność dokonuje się w drodze aktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta