Kto płaci VAT – gmina czy urząd
Za podatników nie uznaje się organów władzy publicznej oraz obsługujących je urzędów
Gmina, będąc jednostką zasadniczego podziału terytorialnego stopnia podstawowego, posiada osobowość prawną, a w związku z tym w obrocie prawnym działa za pośrednictwem swoich organów. Organem wykonawczym gminy jest wójt, burmistrz lub prezydent (art. 26 ust. 1 u.s.g.), który wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy (art. 33 ust. 1 u.s.g.). Gmina jest zatem samorządową osobą prawną, która nie ma własnych struktur organizacyjnych, natomiast nałożone na nią zadania wykonuje za pośrednictwem swych organów, a w praktyce urzędu gminy.
Przesłanka samodzielności
Mając na względzie treść przywołanych przepisów, w mojej ocenie urząd gminy nie powinien być uznany za odrębnego od gminy podatnika VAT. Nie można zaakceptować sytuacji, w której jako odrębny podatnik VAT występuje jednostka stanowiąca jedynie wydzielony aparat pomocniczo-techniczny osoby prawnej. Należy bowiem podkreślić, że to gmina jako osoba prawna stanowi rzeczywistą stronę czynności cywilnoprawnych podlegających w określonych przypadkach opodatkowaniu VAT. Natomiast wszelkie działania urzędu gminy w tym zakresie wynikają z tego, że do jego zadań należy obsługa gminy, a nie z faktu, iż jest on odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta