Nie zawsze musisz dopłacić za większe mieszkanie
Różnica pomiędzy powierzchnią rzeczywistą a projektowaną mieszkania nie może być dowolna. Powszechnie akceptowana wynosi +/-2 proc. W takiej sytuacji kupującemu nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy, chyba że deweloper jednostronnie podwyższy swoje wynagrodzenie
Rz: Kiedy deweloper może zmienić cenę mieszkania?
Piotr Kunicki: W przypadku umów deweloperskich dotyczących sprzedaży jeszcze nieistniejącego lokalu, którego wybudowania podejmuje się deweloper, powszechną praktyką jest określanie ceny na podstawie iloczynu metra kwadratowego lokalu oraz stawki określonej w złotych za metr kwadratowy.
W umowach deweloperskich bardzo często można spotkać postanowienia, według których, jeżeli rzeczywista powierzchnia lokalu będzie się różnić od powierzchni, jaką strony przewidziały w umowie, wówczas deweloper będzie uprawniony do jednostronnego podwyższenia bądź obniżenia ceny, uwzględniając tę różnicę. Takie ukształtowanie treści umowy wynika z tego, że niemożliwe z punktu widzenia technicznego oraz sztuki budowlanej jest wybudowanie budynku, w którym lokale będą miały dokładnie zaprojektowaną powierzchnię.
Jaka różnica pomiędzy powierzchnią rzeczywistą a projektowaną jest do zaakceptowania?
Różnica ta nie może być dowolna. Można zasadniczo stwierdzić, że wybudowanie lokalu, którego powierzchnia rzeczywista nieznacznie się różni od powierzchni określonej w umowie, nie stanowi nienależytego wykonania umowy. Według „Katalogu zasad umowy deweloperskiej” stworzonego przez Polski Związek Firm Deweloperskich powierzchnia lokalu nie powinna się różnić od projektowanej o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta