Prościej o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca
Do wniosku o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca nie trzeba dołączać zaświadczeń o niekaralności oraz odrębnej dokumentacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego
Wynika tak z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 30 stycznia 2009 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (DzU nr 16, poz. 84). Nowe przepisy obowiązują od 1 lutego i zastąpiły rozporządzenie z 21 lipca 2006 r. (DzU nr 141, poz. 1002 ze zm.).
Szybszy test rynku
Od 1 lutego wnioskujący o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca dostanie ten dokument od razu bez potrzeby czekania na przyrzeczenie zezwolenia na pracę (nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia zrezygnowała z tej instytucji; DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33). Nadal zezwolenie wydaje wojewoda, uwzględniając informację od starosty potwierdzającą, że wśród zarejestrowanych bezrobotnych nie ma osób, które mogą zaspokoić potrzeby kadrowe pracodawcy. Dotychczas na wydanie tych informacji starosta miał 30 dni. Po zmianach terminy będą dwa:
- do siedmiu dni od złożenia oferty w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta