Brak parafy może dyskwalifikować projekt
Nawet najlepszy pomysł to za mało, aby dostać pieniądze unijne. Żeby wniosek w ogóle został oceniony, wpierw trzeba spełnić wymogi formalne
Unia wspiera przede wszystkim ciekawe i innowacyjne pomysły związane z rozwojem firmy, czyli takie, które pozwalają wprowadzić nowy produkt lub usługę, przyczyniają się do ochrony środowiska czy wiążą się z badaniami. I za to głównie przyznawane są punkty. Jeśli jednak przedsiębiorca nie spełnia kryteriów formalnych, przegrywa już na starcie.
Ocena wniosku
Wszystkie wnioski o unijne dotacje podlegają ocenie. Pierwszy etap związany jest z tzw. oceną formalną. Decyduje ona o tym, czy wniosek w ogóle ma szansę na dofinansowanie i czy został sporządzony w prawidłowy sposób i na obowiązującym formularzu. Jeżeli dokument przejdzie ten etap, przekazywany jest do oceny merytorycznej. W jej trakcie projekt uzyskuje punkty za spełnienie określonych kryteriów (np. ilość stworzonych nowych miejsc pracy – im więcej, tym większa ilość punktów). W ostateczności ilość zdobytych punktów decyduje o tym, kto uzyska dotację.
Co trzeba sprawdzić
Na niektóre kryteria formalne przedsiębiorca de facto nie ma wpływu. Na przykład jeżeli konkurs jest skierowany tylko do mikroprzedsiębiorców, to firma zatrudniająca dziesięć osób, która złoży wniosek, zostanie odrzucona już na etapie oceny formalnej. Nie spełni bowiem kryterium tzw. grupy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta