Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska w psychiatryku

04 lutego 2009 | Kultura | Tomasz Gromadka
Waldemar Kownacki (Wódz Bromden, z lewej) i Tomasz Sapryk (McMurphy)
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Rzeczpospolita
Waldemar Kownacki (Wódz Bromden, z lewej) i Tomasz Sapryk (McMurphy)
Aleksandra Bożek jako siostra Ratched i Piotr Ligienza jako Billy Bibbit
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Rzeczpospolita
Aleksandra Bożek jako siostra Ratched i Piotr Ligienza jako Billy Bibbit
Prapremiera w 1977 r.: od lewej Mariusz Benoit (Scanlon), Wojciech Pszoniak (McMurphy),  Jan Tadeusz Stanisławski (Cheswick) i Franciszek Pieczka (Wódz Bromden)
źródło: Rzeczpospolita
Prapremiera w 1977 r.: od lewej Mariusz Benoit (Scanlon), Wojciech Pszoniak (McMurphy), Jan Tadeusz Stanisławski (Cheswick) i Franciszek Pieczka (Wódz Bromden)

Teatr Powszechny w Warszawie wystawia w piątek „Lot nad kukułczym gniazdem” ponad 30 lat po słynnej inscenizacji wyreżyserowanej przez Zygmunta Hübnera

Książka Kena Keseya o szpitalu psychiatrycznym, w którym pod wpływem nowego pacjenta dochodzi do rewolucji, stała się jednym z symboli amerykańskiej kontrkultury lat 60. Film Miloša Formana na podstawie książki otrzymał pięć Oscarów i umocnił pozycję Jacka Nicholsona (w roli McMurphy’ego) w światowej czołówce aktorów. Przedstawienie w Teatrze Powszechnym nie odtworzy klimatu dawnej Ameryki, ale będzie wolne od natrętnego uwspółcześniania.

Zabić siostrę

– Próbujemy czytać tę książkę przez doświadczenia współczesne, nieobce polskiemu społeczeństwu – mówi dyrektor Teatru Powszechnego i reżyser spektaklu Jan Buchwald. – Przez 20 lat niepodległej Polski budujemy demokrację, czyli system oparty na wolności jednostki. Ale jednocześnie duża część obywateli od niej ucieka. Podobnie jak pacjenci szpitala psychiatrycznego, którzy – jak się okazuje na końcu książki Keseya – zgodzili się na izolację, aby zrzucić z siebie ciężar odpowiedzialności. Wybrali bierność i poczucie bezpieczeństwa kosztem wolności i indywidualnego rozwoju –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8234

Spis treści
Zamów abonament