Gdy zgodzą się obie strony, urząd nie zwróci podatku
Jeśli zawarta umowa została rozwiązana na skutek zgodnych oświadczeń jej stron, brak jest podstaw do zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych
W praktyce często się zdarza, że zawarta przez strony umowa ulega rozwiązaniu, na przykład za zgodnym porozumieniem czy też z powodu tzw. nieważności względnej, czyli uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego na skutek błędu. Powstaje wtedy pytanie, czy podlega zwrotowi zapłacony od takiej umowy podatek od czynności cywilnoprawnych?
Dwie umowy, dwie płatności
Warto tu odwołać się do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 9 stycznia 2008 r. (I SA/Gl 305/07).
W sprawie, którą zajmował się WSA, podatnik złożył wniosek o zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych pobranego przez notariusza. Podatek pobrano ze względu na zawartą w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działek oraz sprzedaży budynku i budowli stanowiących odrębne od gruntu przedmioty własności.
W uzasadnieniu wniosku podatnik wskazał, że umowa została rozwiązana na mocy aktu notarialnego w związku z błędną oceną stanu faktycznego w zakresie sfinansowania zakupionych nieruchomości, a następnie strony ponownie zawarły w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży tej samej nieruchomości. Od tej umowy notariusz również pobrał podatek od czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta