Odprawa posłów polskich
Zmniejszenie liczby posłów i senatorów nie jest pomysłem złym. Ale najpierw trzeba przeprowadzić solidne analizy, które pozwoliłyby na ustalenie liczby optymalnej – pisze konstytucjonalista
Platforma Obywatelska, a następnie Prawo i Sprawiedliwość zaproponowały zmniejszenie liczby posłów: PO do 230, to jest o połowę, a PiS do 360. Platforma chce zniesienia Senatu, PiS zaś zadowoliłoby ograniczenie liczby senatorów do 50. Pomysły obu partii należałoby w istocie rozpatrywać w związku z ich innymi sugestiami ustrojowymi. PO, jak sądzić można, skłania się do poglądu, iż Polska powinna być państwem z silną pozycją rządowego ośrodka władzy na wzór systemu kanclerskiego, PiS natomiast, opowiadając się za systemem parlamentarno-gabinetowym, sugeruje zarazem wydatne rozszerzenie kompetencji prezydenta jako głowy państwa i drugiego członu władzy wykonawczej.
Spadek po PRL
Jednakże realizacja tych daleko sięgających reform konstytucyjnych nie wydaje się w najbliższym czasie prawdopodobna, a to ze względu na znaczną rozbieżność stanowisk w sprawach ustrojowych między największymi partiami politycznymi w naszym Sejmie i Senacie oraz na to, że żadna z nich nie ma wystarczającej siły, by je samodzielnie przeforsować. W granicach politycznych możliwości (po ustaleniu jakiegoś kompromisowego rozwiązania) znajduje się natomiast ograniczenie liczby posłów i senatorów.
Liczba deputowanych reprezentujących naród w izbach parlamentarnych jest bardzo różna w różnych czasach i w różnych krajach. Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta