W usługach dla ludności załoga może pracować na okrągło
Przy kumulacji systemu równoważnego i zmianowego pracę w niedzielę rekompensuj innym dniem wolnym w tygodniu
– Dział obsługi klientów firmy telekomunikacyjnej, zajmujący się uszkodzeniami sieci, zatrudnia pracowników na cały etat (pięć dni w tygodniu). Od pewnego czasu zleca im pracę w soboty, w zamian za to udziela im dnia wolnego w tygodniu. Dotychczas praca w niedzielę była traktowana jako nadgodziny. Nie zmieniając obowiązującego regulaminu pracy, kierownik przedstawił podwładnym pismo do podpisu, że zgadzają się na istotną jego modyfikację. Zamiast równoważnego systemu czasu pracy – od poniedziałku do soboty od 7 do 22 według ustalonego harmonogramu z zachowaniem pięciodniowego tygodnia pracy dział ten ma mieć równoważny system czasu pracy – przez wszystkie dni tygodnia przez całą dobę według ustalonego harmonogramu z zachowaniem pięciodniowego tygodnia. W wyniku tego załoga pracuje w niedziele i święta, nie otrzymuje za to wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, ale dostaje jeden dzień wolny w innym dniu tygodnia. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z kodeksem pracy? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Prawdopodobnie pracodawca dopuścił się tu kilku naruszeń przepisów, dotyczących zasad wprowadzenia takiej organizacji zatrudnienia. Omówimy je po kolei. Trudno jednak mówić o nieprawidłowym rekompensowaniu pracy w tym przedsiębiorstwie.
Zacząć należy od tego, że firma telekomunikacyjna stosuje dopuszczalny system...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta