Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Śledztwo w sprawie pustego grobu

11 kwietnia 2009 | Rzecz na Święta | Piotr Zychowicz
Matthias Grunewald „Żołnierze strzegący grobu Chrystusa, w chwili Zmartwychwstania”.  Fragment otłarza z Insenheim. (ok. 1512-1516)
źródło: Brigdeman Art Library
Matthias Grunewald „Żołnierze strzegący grobu Chrystusa, w chwili Zmartwychwstania”. Fragment otłarza z Insenheim. (ok. 1512-1516)

Sceptycy często pytają nas, dlaczego wierzymy w zmartwychwstanie. Tymczasem to my powinniśmy ich pytać: dlaczego nie wierzycie, skoro dostarczamy wam tylu dowodów

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – wydarzenie będące fundamentem wiary chrześcijańskiej – często określane jest mianem mitu. Nieprawdopodobnej legendy, która została rozpropagowana w Europie przez grupę nawiedzonych sekciarzy lub oszustów, a następnie stała się podstawą do założenia szeregu zinstytucjonalizowanych organizacji religijnych z Kościołem katolickim na czele.

Z czasem chrześcijanie rozpropagowali jednak ten mit na połowę świata. Dziś wierzy w niego już jedna trzecia mieszkańców globu, czyli grubo ponad dwa miliardy ludzi. Gdyby przyjąć tok rozumowania sceptyków, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa byłoby więc największym kłamstwem w historii świata. Diabolicznym spiskiem lub fatalną pomyłką, której konsekwencje nie mają sobie równych w dziejach planety.

Ateiści przekonują bowiem, że zmartwychwstanie – zresztą jak każde inne wydarzenie mieszczące się w kategoriach metafizycznych – po prostu nie mogło mieć miejsca. Twierdzenie, że było inaczej, wykształconego i myślącego logicznie człowieka może narazić tylko na śmieszność. Żeby nie być gołosłownym, warto przytoczyć choćby opinię najbardziej znanego obecnie ateisty świata profesora Oksfordu Richarda Dawkinsa.

Zapytany, co się stało – skoro zmartwychwstanie jest mitem – z ciałem Jezusa Chrystusa, odparł: – To samo, co się stanie z ciałami wszystkich nas, gdy umrzemy. Rozłożyło się. Teorie, że Jezus wstał z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8291

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament