Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełnomocnik do doręczeń przedsiębiorcy wspólnotowego

25 kwietnia 2009 | Prawo | Michał Drozdowicz Tomasz Zalewski

Zasada niedyskryminacji dotyczy również doręczania pism sądowych przez sądy polskie – piszą radcowie prawni z kancelarii Wierzbowski Eversheds w Warszawie

Wniosek taki wynika z art. 12 traktatu o ustanowieniu Wspólnot Europejskich (TWE), który zakazuje dyskryminacji ze względu na obywatelstwo, oraz wyroków Europejskiego Trybunał Sprawiedliwości (ETS) stwierdzających, że zakaz ten rozciąga się na krajowe przepisy procedury cywilnej.

Zgodnie z art. 1135 § 1 kodeksu postępowania cywilnego strona zamieszkała za granicą ma bezwzględny obowiązek wskazania w Polsce pełnomocnika do doręczeń w dwóch sytuacjach:

> jeśli w ogóle nie ustanowiła pełnomocnika w sprawie,

> gdy wprawdzie go ustanowiła, lecz nie zamieszkuje on w Polsce.

Brak pełnomocnika oznacza, że kolejne pisma przeznaczone dla tej strony sąd pozostawi w aktach ze skutkiem doręczenia (art. 1135 § 2).

Analizowany przepis wywołuje przynajmniej dwa doniosłe skutki praktyczne.

Po pierwsze zobowiązanym do powołania w Polsce pełnomocnika do doręczeń może być obywatel polski mieszkający i prowadzący działalność gospodarczą w innym państwie członkowskim Unii (dalej: państwo), pozwany lub pozywający przed sąd polski w związku z biznesową usługą wykonaną w Polsce. Nakaz udziału w postępowaniu przez pełnomocnika obejmuje jednak każdego przedsiębiorcę wspólnotowego ulokowanego poza naszym krajem.

Drugi skutek: strona powinna ustanowić w Polsce pełnomocnika do doręczeń, jeśli powołała pełnomocnika dla prowadzenia sprawy, lecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8302

Spis treści
Zamów abonament