Bez adwokata nie idź po europejski rozwód
Przybywa transgranicznych rozwodów i spraw o dzieci. Chociaż Unia wprowadza kolejne regulacje, spory są coraz dłuższe. Rośnie więc rola prawników
Temu zjawisku poświęcono piątkową konferencję „Stosowanie europejskiego prawa rodzinnego w Polsce”, którą zorganizowała Naczelna Rada Adwokacka.
Różnie w krajach UE
– Przyszła do mnie mieszkająca w Polsce Hiszpanka, by się rozwieść, ale gdy jej powiedziałam, że polska procedura rozwodowa jest dla niej niebezpieczna, natychmiast zmieniła miejsce zamieszkania na Hiszpanię, gdzie od 2005 r. rozwód jest formalnością – tak obrazowała problem wyboru odpowiedniego prawa i sądu adwokatka Małgorzata Supera.
W Europie jest w tym zakresie tyle porządków prawnych, ile państw. I dzieli je cały kosmos. Na Malcie np. w ogóle nie ma rozwodów, w Szwecji jest on w zasadzie formalnością.
Jak obliczył Eurostat, obecnie w Europie rozwodzi się rocznie ok. 170 tys. par mieszanych, co stanowi 16 proc. wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta