Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys konkurencji

25 kwietnia 2009 | Prawo | Agnieszka Stefanowicz-Barańska Patrycja Sałacińska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorcy nie wahają się sięgać po pozwy sądowe, by podważyć legalność pomocy udzielonej konkurentowi – piszą partnerka w kancelarii Salans, prezes Stowarzyszenia Prawa Konkurencji oraz aplikantka radcowska w tej kancelarii

Electrolux i Whirlpool 3 kwietnia tego roku złożyły odwołania od decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc restrukturyzacyjną dla ich rywala, firmy FagorBrandt. Wcześniej, bo 5 marca rzecznik generalny Sharpston wydała opinię co do tego, czy związek zawodowy ma się prawo odwoływać od decyzji Komisji Europejskiej (Komisja) o niewszczynaniu dochodzenia w sprawie pomocy publicznej udzielonej konkurentowi przedsiębiorstwa, w którym działa związek. 6 kwietnia Ryanair pozwał Komisję, podważając jej decyzję z 2008 r., zatwierdzającą pomoc publiczną dla Alitalii w wysokości 300 milionów euro.

Co te trzy wiadomości mają ze sobą wspólnego? Wszystkie są symptomatyczne dla pewnej prawidłowości czasów kryzysu: podczas gdy jedne przedsiębiorstwa wyjątkowo intensywnie korzystają z pomocy publicznej, inne nie wahają się sięgać po pozwy sądowe, by podważyć legalność pomocy udzielonej konkurentowi. Co ciekawe, nie potrzebują do tego celu instytucji pozwu zbiorowego.

Co wynika z wytycznych

Naprzeciw tym trendom wychodzą wytyczne dla sądów krajowych odnośnie do stosowania prawa pomocy publicznej, które Komisja przyjęła na początku tego roku. Ich celem jest właśnie zapewnienie lepszej ochrony przedsiębiorców przed szkodą, jaką ponieśliby w wypadku przyznania ich konkurentom nielegalnej pomocy publicznej. Komisja podkreśla, że sądy krajowe odgrywają istotną rolę w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8302

Spis treści
Zamów abonament