Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma, nie ma wody w rzece

25 kwietnia 2009 | Nauka | Aleksandra Stanisławska
Sami sobie zgotowaliśmy ten los. Raport sporządzony przez organizację WWF  w 2007 r. za spadek poziomu rzek wini głównie ludzi. Aż 70 proc. zużywanej wody pochłania rolnictwo. Z dna wydobywa się piasek i żwir,  co zaburza przepływ rzek. Buduje się porty rzeczne i tamy, które zakłócają nurt i zanieczyszczają wodę. Tylko 12 proc. ze 177 najdłuższych rzek dopływa do morza bez takich przeszkód.
źródło: Rzeczpospolita
Sami sobie zgotowaliśmy ten los. Raport sporządzony przez organizację WWF w 2007 r. za spadek poziomu rzek wini głównie ludzi. Aż 70 proc. zużywanej wody pochłania rolnictwo. Z dna wydobywa się piasek i żwir, co zaburza przepływ rzek. Buduje się porty rzeczne i tamy, które zakłócają nurt i zanieczyszczają wodę. Tylko 12 proc. ze 177 najdłuższych rzek dopływa do morza bez takich przeszkód.
Jangcy opadła do najniższego poziomu od 100 lat. Miasto Wuhan w 2008 roku leżało nad kałużą
źródło: AP
Jangcy opadła do najniższego poziomu od 100 lat. Miasto Wuhan w 2008 roku leżało nad kałużą

Jedna trzecia największych rzek świata wysycha. Do oceanów wpada mniej wody niż w połowie ubiegłego stulecia. Winę za to ponosi ocieplenie, ale i lekkomyślność ludzi

Do Pacyfiku wpada o 6 proc. mniej wody niż przed półwieczem, zasoby Oceanu Indyjskiego uszczupliły się o 3 proc. Ubytki odnotowano w aż 30 proc. dużych rzek, m.in. takich gigantach jak Żółta Rzeka w Chinach, Ganges w Indiach, Kolorado w USA czy Niger w Afryce. Na ich brzegach mieszkają miliony ludzi.

– W nadchodzących dziesięcioleciach możemy się spodziewać jeszcze większego uszczuplenia zasobów wody zdatnej do picia – mówi dr Aiguo Dai z National Center for Atmospheric Research w USA, autor badań, które zostaną w maju opublikowane w piśmie „American Meteorological Society’s Journal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8302

Spis treści
Zamów abonament