Wierzyciel powinien się interesować możliwością wyegzekwowania należności
Wierzyciele mogą domagać się pieniędzy od członków zarządu spółki z o.o., nawet gdy dług wobec niej już się przedawnił
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 8 kwietnia 2009 r. (V CSK 285/08).
Sprawa, której dotyczy ten werdykt, ciągnie się bardzo długo. Chodzi w niej o powstałą w 1992 r. należność celną spółki z o.o. działającej wówczas pod nazwą Robinson.
Upadłość zgłoszona za późno
W 1993 r. dyrektor Izby Celnej w Gdyni wydał decyzję obciążającą spółkę różnicą między cłem należnym a przez nią zapłaconym. Odwołanie spółki okazało się bezskuteczne. W 1995 r. spółka przegrała ostatecznie także przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Wcześniej zmieniła nazwę na Lux Oil.
W marcu 1998 r. wierzyciel podjął czynności egzekucyjne przeciwko niej dla ściągnięcia należności. Zakończył je raport poborcy podatkowego o bezskuteczności egzekucji z powodu braku majątku spółki.
Na początku 2001 r. Skarb Państwa – dyrektor Izby Celnej w Gdyni – zdecydował się na wystąpienie do sądu przeciwko prezesowi spółki Czesławowi Ż. o zasądzenie od niego ponad 638 tys. zł jako niespłaconej należności celnej. Podstawą prawną tego żądania był art. 298 obowiązującego wówczas kodeksu handlowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta