Jak rozlicza się wspólnik spółki komandytowej
Do zeznania rocznego wspólnika spółki komandytowej, w której rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym, dołącza się sprawozdanie spółki. Nie ma bowiem potrzeby tworzenia dodatkowego
Spółka komandytowa ma możliwość kształtowania roku obrotowego przez odpowiednie postanowienia w umowie. Sądy rejestrowe akceptują takie rozwiązanie, wpisując spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.
Niekoniecznie kalendarzowy
Rokiem podatkowym na mocy art. 11 ordynacji podatkowej jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Wobec braku odmiennych regulacji w odniesieniu do osób fizycznych oraz spółek osobowych z wyłącznym udziałem osób fizycznych rokiem podatkowym musi być rok kalendarzowy. Natomiast osoby prawne mogą przyjąć inny rok podatkowy. Art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest bowiem przepisem szczególnym, o którym mowa w art. 11 ordynacji podatkowej. Spółki komandytowe pozostają poza przepisami ustaw o podatku dochodowym, albowiem nie mają podmiotowości w tych podatkach (inaczej niż np. w VAT).
Na mocy art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych stosowany również dla celów podatkowych.
Inaczej niż obrotowy
Sytuacja komplikuje się nieco, gdy mamy wspólników, którzy podlegają odrębnym reżimom podatkowym, np. w przypadku spółki komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z o.o., i mają one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta