Euro wymaga przygotowań
Bezpośrednio przed oraz po wprowadzeniu jednolitej europejskiej waluty mogą wystąpić procesy, które oznaczają koszty dla gospodarki
Wśród nich wyróżnić należy zagrożenia związane z koniecznością wypełnienia kryteriów konwergencji, a także tzw. efekty cenowe. Ponadto niezbędne będzie podjęcie określonych działań w celu wprowadzenia euro do obiegu, które również mogą powodować koszty dla różnych grup podmiotów.
Zagrożenia pozostają
Wypełnienie kryterium kursowego polega na stabilizacji kursu walutowego wokół parytetu (kursu) centralnego wewnątrz pasma wahań o szerokości +/-15 proc. Parytet centralny wyznaczany jest przed wejściem do ERM2 w drodze negocjacji. Powinien on w możliwie dużym stopniu odzwierciedlać poziom kursu równowagi wynikający ze zmiennych fundamentalnych, jednak w praktyce nie może znacząco odbiegać od bieżącego kursu rynkowego.
Warto przy tym podkreślić, że na wejście kraju do ERM2 muszą wyrazić zgodę wszyscy członkowie strefy euro. Dzieje się tak, ponieważ usztywnienie kursu walutowego przez jeden z krajów może wywierać istotny wpływ na konkurencyjność gospodarek w wymiarze międzynarodowym. Ponadto zgoda Europejskiego Banku Centralnego na wejście kraju do ERM2 pociąga za sobą przyjęcie przezeń współodpowiedzialności za wypełnienie kryterium kursowego – dostęp do krótkoterminowych linii kredytowych, jaki uzyskują kraje przebywające w ERM2, jest jednym z jej przejawów.
Aby wypełnienie kryterium zyskało pozytywną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta