Ułatwienia dla firm, ale we Francji
Ustawa o modernizacji gospodarki, tzw. Loi LME, wprowadziła liczne nowatorskie rozwiązania mogące mieć znaczenie również dla polskich przedsiębiorców działających nad Sekwaną – pisze adwokat z kancelarii Copernic Avocats
Rzeczywiste włączenie do obrotu prawnego dyspozycji tej ustawy następuje jednak stopniowo, w drodze dekretów wykonawczych (odpowiednik polskich rozporządzeń). A tych w pierwszych miesiącach tego roku było co niemiara.
Przedsiębiorcy indywidualni
Mali przedsiębiorcy indywidualni zostali zwolnieni z obowiązku zarejestrowania się w Rejestrze Handlowym i Spółek (tzw. RCS) lub w Ewidencji Zawodów (tzw. Répertoire des Métiers), jeżeli ich roczny obrót nie przekracza 82 tys. euro netto dla sprzedaży towarów lub 32 tys. euro netto dla świadczenia usług.
Nie oznacza to braku jakichkolwiek formalności przy zakładaniu firmy. Potrzebna jest wizyta w Centrum Formalności dla Przedsiębiorstw (tzw. CFE), gdzie należy złożyć stosowną deklarację.
Poszerzeniu uległa ustanowiona w 2003 r. ochrona majątku osobistego przedsiębiorcy indywidualnego. Dotychczas taki przedsiębiorca mógł wyłączyć, w drodze aktu notarialnego, z egzekucji za długi wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomość będącą jego głównym miejscem zamieszkania. Ustawa LME pozwala na wyłączenie z egzekucji każdej nieruchomości należącej do przedsiębiorcy i nieprzeznaczonej na prowadzenie jego działalności.
Spółki po nowemu
Reforma LME wprowadza liczne ułatwienia z zakresu funkcjonowania spółek handlowych.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta