Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność – za trudne słowo dla Platformy?

28 kwietnia 2009 | Publicystyka, Opinie | Igor Janke
źródło: Rzeczpospolita
Igor Janke
źródło: Rzeczpospolita
Igor Janke

Zaczynam się obawiać o wolność słowa w III Rzeczypospolitej. Mam coraz silniejsze wrażenie, że wielu polityków Platformy nie ma w tej sprawie czystych intencji – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”

Rzeczy bardzo niepokojące zaczynają dziać się w sferze wolności słowa w Polsce. Dwaj historycy, którzy popełnili – zdaje się – błąd życia, pisząc książkę o Lechu Wałęsie, znaleźli się znowu pod ostrzałem. Tym razem już pod bardzo poważnym ostrzałem. Prokuratorskim. To, że śledczy zaczynają prowadzić dochodzenie w sprawie tego, co ujawnili w książce historycy, zaczyna budzić przerażenie. Zwłaszcza że rzecz ma miejsce wiele miesięcy po wydaniu książki. Za to w czasie kolejnego wzmożenia napięcia wokół Lecha Wałęsy.

Jak ukarać niepokornych

Sprawa, którą ujawnili historycy, rzeczywiście wymaga śledztwa. I to śledztwa dogłębnego. Piotr Gontarczyk ze Sławomirem Cenckiewiczem stwierdzili bowiem, że były prezydent mógł łamać prawo przez niszczenie dokumentów. W każdym normalnym kraju śledczy w tym momencie powinni zacząć badać, czy tak się działo, czy nie. Czy śledztwo, które kiedyś zostało umorzone, było umorzone słusznie, czy nie. Ale u nas aparat sprawiedliwości zabiera się za autorów, którzy tę wieść przynieśli.

Bo tak się składa, że autorzy napisali książkę nieprzychylną postaci, w której obronę zaangażował się szef rządu i jego ugrupowanie. Oczywiście domyślam się, że to nie Donald Tusk nakazał oficerom ABW nękać teraz Gontarczyka i Cenckiewicza. Zapewne to nadgorliwość oficerów i prokuratorów. Niemniej stworzono taką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8304

Spis treści
Zamów abonament