Szef czasem zwróci podwładnemu koszty benzyny
Pracodawca może uregulować w wewnętrznych przepisach zasady i wysokość zwrotu pracownikom należności z tytułu delegacji. Jeżeli ustali, że rozliczenie odbywa się na podstawie faktur za paliwo, wtedy może kwestionować otrzymane od pracownika dokumenty, z których wynika, że ten poniósł wyższe niż normalnie koszty wyjazdu na danej trasie
Nasz czytelnik wysłał swojego pracownika w podróż służbową. Zgodził się, aby podwładny dojechał do celu własnym samochodem. Po odbyciu podróży pracownik przedstawił mu faktury za paliwo. Pracodawca się zastanawia, czy rozliczając delegację, ma obowiązek zwrócić koszty poniesione przez pracownika na zakup paliwa.
Odpowiadając na to pytanie, warto pamiętać, że zgodnie z kodeksem pracy warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy, który nie jest państwową lub samorządową jednostką sfery budżetowej, muszą być ustalone w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania. Można też tego typu zapisy umieścić w umowie o pracę. Zgodnie z art. 775 § 3 k.p. będzie to możliwe wówczas, gdy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania.
Układowe zapisy
Zatem warto zwrócić uwagę na to, jakie regulacje zawarte są we wspomnianych aktach wewnątrzzakładowych. Jeżeli ustalono w nich, że pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta