Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do wyliczeń renty wyrównawczej sąd nie doda napiwków, które dostawał kelner przed wypadkiem

28 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

To, że pracownik dostanie świadczenie z ubezpieczenia z tytułu wypadku przy pracy czy choroby zawodowej, nie oznacza, że szef nie poniesie żadnej odpowiedzialności za powstałe szkody. Zatrudniony w określonych sytuacjach ma bowiem prawo do dochodzenia roszczeń uzupełniających od firmy

Skutkiem niektórych zdarzeń, które dzieją się w zakładzie pracy, może być niestety to, że pracownik dozna szkody lub krzywdy. Takich sytuacji jest wiele. Mogą to być złamania rąk, nóg, choroby serca, alergie. Jedne są np. efektem wypadku, inne stresu. Czasem nawet stres jest wypadkiem przy pracy. Niekiedy powodują je szkodliwe warunki pracy. Co wtedy? Kto pokrywa koszty ewentualnego leczenia? Co, jeśli pracownik staje się mniej zdolny do pracy?

Nawet poślizgnięcie na korytarzu...

Pogorszenie stanu zdrowia może być zatem wynikiem wypadku przy pracy. Co to takiego? To zdarzenie nagłe wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Mówi o tym art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.; ustawa wypadkowa). Przypominam, że aby dane zdarzenie można było uznać za wypadek przy pracy, muszą być łącznie spełnione cztery przesłanki:

- nagłość zdarzenia,

- przyczyna zewnętrzna,

- uraz,

- związek wypadku z pracą.

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Wypłacają je organy rentowe. Zgodnie z ustawą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8304

Spis treści
Zamów abonament