Jaki dobytek muszą ujawnić radni
Wypełniając coroczną informację o stanie posiadania, należy pamiętać, że podajemy w niej majątek według stanu na 31 grudnia ubiegłego roku. Często się zdarza, że robiąc to w ostatnich dniach kwietnia, podajemy np. aktualny stan konta, a to błąd
Oświadczenia majątkowe, choć trzeba je wypełniać corocznie, i to od lat, nadal sprawiają problemy. Wielu samorządowców ma problemy z ich prawidłowym sporządzeniem. Dlatego przedstawiamy listę najczęściej powtarzających się błędów.
Puste miejsca
Wypełnianie formularza oświadczenia majątkowego (właściwe wzory zawarte są w odpowiednich rozporządzeniach) warto rozpocząć od zapoznania się z zamieszczonymi na wstępie uwagami. Zawierają one podstawowe wskazówki, w jaki sposób powinien być on prawidłowo wypełniony. O czym zatem należy pamiętać? Po pierwsze, że składając oświadczenie majątkowe, jesteśmy zobowiązani wypełnić je zgodnie z prawdą, starannie i zupełnie. Po drugie, nigdy w oświadczeniu nie zostawiamy pustych miejsc. Jeżeli poszczególne rubryki nie znajdują do nas zastosowania, wpisujemy w nich formułkę „nie dotyczy”. Tak właśnie zrobimy, jeżeli nie posiadamy żadnych akcji ani udziałów w spółkach prawa handlowego.
Zasoby pieniężne
Punkt pierwszy oświadczenia dotyczy posiadanych zasobów pieniężnych. Zgodnie z wytycznymi podajemy w nim zarówno środki zgromadzone w walucie polskiej, jak i obcej. Co więcej, musimy wpisać nie tylko pieniądze, które mamy na kontach bankowych, ale również te, które trzymamy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta