Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe przepisy, nowe wątpliwości

11 maja 2009 | Dobra firma | Paweł Małecki

Wnoszący aport mogą mieć problem z podstawą opodatkowania. Z przepisów nie wynika wprost, jak ją ustalić. Milczy też na ten temat Ministerstwo Finansów

Wydawałoby się, że po likwidacji zwolnienia dla aportów problemy z rozliczaniem VAT od wniesionych do spółek wkładów to już historia. Niestety, nowe przepisy spowodowały nie mniejsze wątpliwości.

Kiedy wkład w ogóle nie podlega VAT

Regułą jest, że wniesienie aportu co do zasady podlega VAT. Aport nie będzie w ogóle czynnością opodatkowaną jedynie w sytuacji, gdy:

- aportem wnoszone jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

- aport wnosi osoba niebędąca podatnikiem VAT (np. osoba fizyczna wnosząca jako wkład składniki swojego prywatnego majątku).

W takich wypadkach sposób postępowania jest w miarę jasny. Aport dokumentuje jedynie umowa spółki lub zmiana tej umowy. Nie ma konieczności rozliczania VAT, bo cała transakcja pozostaje poza systemem tego podatku. Jedyny problem pojawia się przy aportach zorganizowanej części przedsiębiorstwa i stwarza go samo pojęcie tej zorganizowanej części. Cenną wskazówką, jak należy je rozumieć, może być pismo Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 14 maja 2007 r. (DG/415-IX/70-17/07). Zgodnie z nim, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełnić należy wszystkie poniższe warunki:

- musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8314

Spis treści
Zamów abonament