Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty pozyskania kapitału można uwzględnić w rachunku podatkowym

11 maja 2009 | Dobra firma | Krzysztof Rustecki

Czy wydatki na utworzenie bądź podwyższenie kapitału zakładowego można zaliczyć do kosztów spółki? Organy podatkowe przez lata twierdziły, że nie. W obronie podatników stają sądy administracyjne. Niestety, orzecznictwo nie jest jednolite

W związku z tym wiele spółek kapitałowych rezygnuje z zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu takich wydatków. Moim zdaniem niesłusznie. Opłaty notarialne i sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych a także koszty usług (np. doradztwa prawnego) dotyczące utworzenia bądź podwyższenia kapitału zakładowego mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Stanowisko przeciwne jest błędne.

Kontrowersje co do tego są skutkiem wyroku NSA z 1 marca 2000 r. (I SA/Wr 2285/98), na który często powołują się organy podatkowe. Według tezy w nim zawartej, z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT), wynika, że „przychodu otrzymanego na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie zalicza się do przychodów, bowiem jego celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z powiększeniem kapitału zakładowego, a stanowiących koszty zawarcia umów notarialnych z tym związanych”.

Nie ma przychodu, nie ma kosztów

Argumentacja jest więc taka, że skoro do przychodów spółki nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, to wydatki poniesione w związku z nimi nie zostały poniesione w celu uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8314

Spis treści
Zamów abonament